Bogdan Trochanowski ~ Wiolonczelistyka.com

Bogdan Trochanowski, światowej sławy polski wiolonczelista i kompozytor, który od 30 lat mieszkał w Caracas, zmarł we wtorek rano - poinformowała PAP dziennikarka Justyna Zun Dalloul z Wenezueli. Miał 62 lata.

Urodził się w Warszawie. Studiował w Warszawie i Krakowie. Był solistą Estrady Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W 1977 roku wyjechał do Wenezueli i pozostał tam na zawsze. Występował pod pseudonimem Dan Savicha. W 1978 roku został wiolonczelistą Orkiestry Symfonicznej w Maracaibo, a w 1978 roku Orkiestry Symfonicznej w Caracas.

W 1990 roku Trochanowski został profesorem Konserwatorium Jose Lorenzo Llamozas w Caracas. Od 1994 roku był związany jako doradca artystyczno-muzyczny z Centrum Muzyki Współczesnej w Caracas. W 1997 roku został dyrektorem artystycznym Atma Music International w Caracas.

Koncertował w wielu krajach; często dochód z wielu koncertów przeznaczał na cele charytatywne. Dokonano wielu nagrań jego koncertów dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Francji i Wenezueli. Był laureatem nagród międzynarodowych. Kilku współczesnych kompozytorów zadedykowało mu swoje kompozycje.

Za działalność koncertową w Wenezueli został uhonorowany medalem i pamiątkową metalową tablicą w Cumana w 1981 roku. (jr)