Lutosławski Quartet Wrocław ~ Wiolonczelistyka.com

Lutosławski Quartet Wrocław powstał w 2007 roku jako zespół złożony z liderów Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej im. W. Lutosławskiego. Od marca 2009 roku I skrzypkiem kwartetu jest jeden z najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia - Jakub Jakowicz.

Pomimo krótkiej działalności zespół wystąpił na wielu festiwalach, takich jak: Wratislavia Cantans, Festiwal Ensemble, Musica Polonica Nova oraz Jazztopad. Koncertował wspólnie z Kwartetem Śląskim, Royal String Quartet, T. Strahlem, R. Groblewskim, P. Kowalskim, angielskim oboistą N. Danielem jak i z wybitnymi jazzmanami – K. Wheelerem i J. Taylorem. Wykonał również pod batutą Maestro Jacka Kaspszyka Koncert na kwartet i orkiestrę Bohuslava Martinu.

Zespół wraz z zaproszonymi gośćmi, takimi jak Krzysztof Jakowicz i Andrzej Bauer nagrał dla wytwórni CD Accord pierwszą na świecie płytę prezentującą twórczość kameralną Witolda Lutosławskiego. Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2009. Lutosławski Quartet zamierza się skupić na wykonywaniu muzyki kameralnej wieku XX oraz najnowszej, nie zapominając o największych dziełach muzyki klasycznej i romantycznej.

Jakub Jakowicz - I skrzypce
Marcin Markowicz - II skrzypce
Artur Rozmysłowicz – altówka
Maciej Młodawski – wiolonczela