Rafał Kwiatkowski ~ Wiolonczelistyka.com

Rafał Kwiatkowski już od najmłodszych lat zwyciężał w licznych młodzieżowych konkursach w Polsce i USA, ale solistyczną karierę na światowych estradach rozpoczął dzięki I nagrodzie w 1999 r. zwyciężył w Światowym Finale Konkursu „Young Concert Artists” w Nowym Jorku a w 2002 r. Kilkakrotnie otrzymywał stypendia Ministerstwa Kultury, m.in. stypendium „Młoda Polska” dla wyróżniających się młodych artystów a w 1999 r. za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał Paszport „Polityki”.

Urodził się w rodzinie muzyków w Warszawie i tam rozpoczął naukę gry na wiolonczeli pod kierunkiem Jerzego Ługiewicza. W latach 1993-94 studiował u Cecylii Barczyk w Baltimore (USA), a następnie kształcił się w Warszawie w klasie Andrzeja Orkisza otrzymując w 2002 r. dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. F. Chopina oraz medal „Magna cum Laude”.

Wiolonczelista koncertował oprócz Europy w obu Amerykach, Afryce i Azji a podczas japońskiego tournée wystąpił m.in. z recitalem w Suntory Hall w Tokio. Po nowojorskim debiucie w Y Hall oraz koncercie kameralnym w Carnegie Hall (1999) wielokrotnie odbywał tournée po USA. Koncertował jako solista z wieloma zagranicznymi orkiestrami – m.in. w Bogocie, Santiago, Los Angeles, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo, Astanie oraz z Filharmonią Monachijską. W kraju regularnie występuje i nagrywa z takimi zespołami jak: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa

Oprócz działalności solistycznej Rafał Kwiatkowski z zamiłowaniem uprawia kameralistykę oraz uprawia działalność pedagogiczną w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Rafał Kwiatkowski reprezentowany jest przez Impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Source: