Steven Isserlis ~ Wiolonczelistyka.com
Steven Isserlis, światowej sławy brytyjski wiolonczelista - solista, kameralista, pedagog. W sezonie 2008/2009 koncertował m.in. z Filharmonią Berlińską, Deutsches Symphonie Orchester, Washington National Symphony, Orchestre des Champs-Elysées i Philippe Herreweghe; występował w London's Wigmore Hall z Thomasem Adèsem i Olli Mustonenem, na Festiwalu z Salzburgu z Joshuą Bellem, Dénesem Várjonem, Jörgiem Widmannen i Emily Beynon oraz dwukrotnie dla BBC Proms.

Współpracuje z Wigmore Hall w Londynie, dla której stworzył serię programów tematycznych, w tym koncerty poświęcone muzyce Schumanna, Mendelssohna i Chopin. Zajmuje się także muzyką współczesną. Od czasu światowej premiery "Protecting Veil" Johna Tavenera dla BBC Proms w 1989 pracował nad licznymi podobnymi projektami, w tym z Wolfgangiem Rihmem i Thomasem Adèsem. Interesuje go również pisanie książek i wykonywanie muzyki dla najmłodszych odbiorców. Stworzył serię biografii wielkich kompozytorów adresowaną właśnie do dzieci ("Beethoven Threw the Stew", "Why Handel Waggled his Wig").

Różnorodność nagradzanych nagrań Stevena Isserlisa oddaje wachlarz jego zainteresowań muzycznych. Otrzymał m.in. Nagrodę Gramophone Magazine Instrumental i Nagrodę Krytyków na Classical Brits 2008. Steven Isserlis gra na ‘Feuermann' lub ‘De Munck' Stradivarius z 1730, dzięki grzeczności the Nippon Music Foundation of Japan, i na Marquis de Corberon (Nelsova) Stradivarius z 1726, dzięki uprzejmości the Royal Academy of Music.

zrodlo: pl.chopin.nifc.pl