Przejdź do głównej zawartości

Steven Isserlis

Steven Isserlis, światowej sławy brytyjski wiolonczelista - solista, kameralista, pedagog. W sezonie 2008/2009 koncertował m.in. z Filharmonią Berlińską, Deutsches Symphonie Orchester, Washington National Symphony, Orchestre des Champs-Elysées i Philippe Herreweghe; występował w London's Wigmore Hall z Thomasem Adèsem i Olli Mustonenem, na Festiwalu z Salzburgu z Joshuą Bellem, Dénesem Várjonem, Jörgiem Widmannen i Emily Beynon oraz dwukrotnie dla BBC Proms.

Współpracuje z Wigmore Hall w Londynie, dla której stworzył serię programów tematycznych, w tym koncerty poświęcone muzyce Schumanna, Mendelssohna i Chopin. Zajmuje się także muzyką współczesną. Od czasu światowej premiery "Protecting Veil" Johna Tavenera dla BBC Proms w 1989 pracował nad licznymi podobnymi projektami, w tym z Wolfgangiem Rihmem i Thomasem Adèsem. Interesuje go również pisanie książek i wykonywanie muzyki dla najmłodszych odbiorców. Stworzył serię biografii wielkich kompozytorów adresowaną właśnie do dzieci ("Beethoven Threw the Stew", "Why Handel Waggled his Wig").

Różnorodność nagradzanych nagrań Stevena Isserlisa oddaje wachlarz jego zainteresowań muzycznych. Otrzymał m.in. Nagrodę Gramophone Magazine Instrumental i Nagrodę Krytyków na Classical Brits 2008. Steven Isserlis gra na ‘Feuermann' lub ‘De Munck' Stradivarius z 1730, dzięki grzeczności the Nippon Music Foundation of Japan, i na Marquis de Corberon (Nelsova) Stradivarius z 1726, dzięki uprzejmości the Royal Academy of Music.

zrodlo: pl.chopin.nifc.pl

Popularne posty z tego bloga

Lekcje Gry na Wiolonczeli // Warszawa

Chcesz nauczyć się grać na wiolonczeli? Dobrze trafiłeś, pani Mariola prowadzi lekcje gry na wiolonczeli na wszystkich poziomach nauczania. Naukę gry na wiolonczeli możesz rozpocząć w każdym wieku. Bogaty repertuar od baroku, poprzez klasykę do muzyki rozrywkowej - od Bacha do Metallici. Nauke gry na wiolonczeli prowadzi doświadczony pedagog wiolonczelista . Zajęcia prowadzone sa w Warszawie w różnych lokalizacjach, istnieje możliwość dojazdu do ucznia. Lekcja gry na wiolonczeli mogą miec różny format, zawsze w miłej atmosferze. Indywidualne lekcje wiolonczeli w Warszawie Grupowe lekcje gry na wiolonczeli Mozliwosc gry w duetach wiolonczelowych ( 2cellos ) Kontakt: wiolonczelistyka@gmail.com +48.602.490.461

Andrzej Orkisz

Andrzej Orkisz od szóstego roku życia uczył się gry na fortepianie, zaś od dwunastego - na wiolonczeli u Józefa Makowicza. W latach 1955-60 studiował grę na wiolonczeli w klasie Józefa Mikulskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Studia kontynuował w Paryżu pod kierunkiem Paula Torteliera (1961). Andrzej Orkisz debiutował w 1959 w Filharmonii Krakowskiej "Koncertem wiolonczelowym B-dur" Luigi Boccheriniego, z orkiestrą pod dyrekcją Witolda Krzemieńskiego. Od 1960 do 1962 grał w orkiestrze Opery Krakowskiej, w 1962 w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w latach 1962-72 w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie był zastępcą koncertmistrza oraz koncertmistrzem. Z zespołem tym koncertował w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Japonii oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Andrzej Orkisz jako solista występował w Polsce, wielu krajach europejskich i Meksyku. Działał również jako kameralista - w lata