Przejdź do głównej zawartości

Samuli Peltonen

16 pazdziernika odbyl sie koncert Samuli Peltonen w Czestochowie. Ponizej zyciorys tego zdolnego wiolonczelisty.


Samuli Peltonen ur. 1981r młody, fiński wiolonczelista, student Arto Norasa w Sibelius Academy w Helsinkach. Czynnie uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie sławy jak Fred Sherry, Torleif Thedeen, Tsuyoshi Tsutsumi, Martti Rousi, Marko Ylönen oraz Franz Helmersson. Występował w licznych koncertach fińskich orkiestr takich jak Helsińska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Filharmoniczna Turku,Tapiola Sinfonietta, Orkiestra miejska Seinäjoki, Orkiestra miejska Vaasa, Sigyn-sinfonietta oraz solo w ramach recitali muzyki kameralnej w Finlandii, Chinach, Danii, Hiszpanii, Estonii, Szwecji oraz w Niemczech.

Jest zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego w grudniu 2008r, ponadto zdobył jeszcze Nagrodę Specjalną Narodowego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu.

W 2007 roku zdobył IV nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym „Paulo Cello” a w 2006 I nagrodę w Konkursie Wiolonczelowym miasta Turku.

W 2004 roku zdobył II nagrodę w konkursie „Jyväskylä Baltic-Nordic duo competition” występując wraz z pianistka Anną-Mari Murdvee.

Od 2006 r. stał się regularnym członkiem Helsińskiej Orkiestry Filharmonicznej.

Gra na wiolonczeli wykonanej przez Giovanniego Grancino z 1698r, której sponsorem jest Pohjola Bank Art Foundation.

source:www.elokuu-ensemble.com

Popularne posty z tego bloga

Lekcje Gry na Wiolonczeli // Warszawa

Chcesz nauczyć się grać na wiolonczeli? Dobrze trafiłeś, pani Mariola prowadzi lekcje gry na wiolonczeli na wszystkich poziomach nauczania. Naukę gry na wiolonczeli możesz rozpocząć w każdym wieku. Bogaty repertuar od baroku, poprzez klasykę do muzyki rozrywkowej - od Bacha do Metallici. Nauke gry na wiolonczeli prowadzi doświadczony pedagog wiolonczelista . Zajęcia prowadzone sa w Warszawie w różnych lokalizacjach, istnieje możliwość dojazdu do ucznia. Lekcja gry na wiolonczeli mogą miec różny format, zawsze w miłej atmosferze. Indywidualne lekcje wiolonczeli w Warszawie Grupowe lekcje gry na wiolonczeli Mozliwosc gry w duetach wiolonczelowych ( 2cellos ) Kontakt: wiolonczelistyka@gmail.com +48.602.490.461

Andrzej Orkisz

Andrzej Orkisz od szóstego roku życia uczył się gry na fortepianie, zaś od dwunastego - na wiolonczeli u Józefa Makowicza. W latach 1955-60 studiował grę na wiolonczeli w klasie Józefa Mikulskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Studia kontynuował w Paryżu pod kierunkiem Paula Torteliera (1961). Andrzej Orkisz debiutował w 1959 w Filharmonii Krakowskiej "Koncertem wiolonczelowym B-dur" Luigi Boccheriniego, z orkiestrą pod dyrekcją Witolda Krzemieńskiego. Od 1960 do 1962 grał w orkiestrze Opery Krakowskiej, w 1962 w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w latach 1962-72 w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie był zastępcą koncertmistrza oraz koncertmistrzem. Z zespołem tym koncertował w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Japonii oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Andrzej Orkisz jako solista występował w Polsce, wielu krajach europejskich i Meksyku. Działał również jako kameralista - w lata