Samuli Peltonen ~ Wiolonczelistyka.com
16 pazdziernika odbyl sie koncert Samuli Peltonen w Czestochowie. Ponizej zyciorys tego zdolnego wiolonczelisty.


Samuli Peltonen ur. 1981r młody, fiński wiolonczelista, student Arto Norasa w Sibelius Academy w Helsinkach. Czynnie uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie sławy jak Fred Sherry, Torleif Thedeen, Tsuyoshi Tsutsumi, Martti Rousi, Marko Ylönen oraz Franz Helmersson. Występował w licznych koncertach fińskich orkiestr takich jak Helsińska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Filharmoniczna Turku,Tapiola Sinfonietta, Orkiestra miejska Seinäjoki, Orkiestra miejska Vaasa, Sigyn-sinfonietta oraz solo w ramach recitali muzyki kameralnej w Finlandii, Chinach, Danii, Hiszpanii, Estonii, Szwecji oraz w Niemczech.

Jest zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego w grudniu 2008r, ponadto zdobył jeszcze Nagrodę Specjalną Narodowego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu.

W 2007 roku zdobył IV nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym „Paulo Cello” a w 2006 I nagrodę w Konkursie Wiolonczelowym miasta Turku.

W 2004 roku zdobył II nagrodę w konkursie „Jyväskylä Baltic-Nordic duo competition” występując wraz z pianistka Anną-Mari Murdvee.

Od 2006 r. stał się regularnym członkiem Helsińskiej Orkiestry Filharmonicznej.

Gra na wiolonczeli wykonanej przez Giovanniego Grancino z 1698r, której sponsorem jest Pohjola Bank Art Foundation.

source:www.elokuu-ensemble.com