Przejdź do głównej zawartości

Cheung Chau

Chińsko-amerykański dyrygent Cheung Chau jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Sinfonietty Polonii w Poznaniu stałym gościnnym dyrygentem Mongolia Opera Theater Orchestra w Chinach. W styczniu 2010 obejmuje również stanowisko dyrektora orkiestry symfonicznej oraz Programu Muzyki Kameralnej w Haverford College w Filadelfii. Wg Gazety Wyborczej ”Cheung Chau, dyrygent poznańskiej Sinfonietty Polonii, dał się już poznać polskiej publiczności jako wrażliwy i skuteczny interpretator naszej muzyki współczesnej. W Małej suicie Lutosławskiego znakomicie uwypuklił wszystkie odniesienia do folkloru, budując kulminacje w sposób konsekwentny i przekonujący. Warto podkreślić naprawdę dobre wyczucie przez Cheunga Chau specyfiki polskiej muzyki oraz jego solidny warsztat dyrygencki, a także metody współpracy z orkiestrą, w wyniku których dzieło kształtowane jest w sposób bardzo przejrzysty i plastyczny”.

Cheung Chau rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w wieku 7 lat i już w dzieciństwie honorowany był najwyższymi nagrodami na Hong Kong Schools Music Festival. W wieku 12 lat otrzymał I nagrodę w Commercial Radio Prize Competition, pozostając do dziś najmłodszym zwycięzcą w historii tego konkursu oraz stypendium Shell. Jako czternastolatek wykonywał "Wariacje na temat rokoko" Piotra Czajkowskiego z towarzyszeniem Hong Kong Philharmonic Orchestra. The Sing Tao Daily określił go jako "rzadki klejnot na polu muzyki". Piętnastoletni wiolonczelista został nagrodzony pełnym stypendium przez R. D. Colburn School of Performing Arts w Los Angeles, a w następnych latach otrzymał pełne stypendia Harid Conservatory oraz Yale School of Music. Zwyciężył w konkursie "Artist of Tomorrow" w Los Angeles, uzyskał pierwszy w historii New England Conservatory podwójny tytuł doktorski w zakresie dyrygentury oraz gry na wiolonczeli. Jego profesorami gry na wiolonczeli byli: Colin Carr, Eleonore Schoenfeld, Aldo Parisot i Johanne Perron.


Jako wiolonczelista, Chaung Chau jest członkiem Atmy Tria, które tworzy ze skrzypaczką - Blanką Bednarz i pianistą Sławomirem Dobrzańskim, Zespół występował w Niemczech, Szwecji, we Włoszech i na Litwie. Regularnie występuje w USA, Polsce i Chinach. CD zespołu, z triami F. Mendelssohna i M. Ravela wydane przez Acte Préalable zostało przez Muzykę 21 ocenione jako „krążek rewelacyjny, którego słucha się z zaangażowaniem i poczuciem pełnego ukontentowania”.

Popularne posty z tego bloga

Lekcje Gry na Wiolonczeli // Warszawa

Chcesz nauczyć się grać na wiolonczeli? Dobrze trafiłeś, pani Mariola prowadzi lekcje gry na wiolonczeli na wszystkich poziomach nauczania. Naukę gry na wiolonczeli możesz rozpocząć w każdym wieku. Bogaty repertuar od baroku, poprzez klasykę do muzyki rozrywkowej - od Bacha do Metallici. Nauke gry na wiolonczeli prowadzi doświadczony pedagog wiolonczelista . Zajęcia prowadzone sa w Warszawie w różnych lokalizacjach, istnieje możliwość dojazdu do ucznia. Lekcja gry na wiolonczeli mogą miec różny format, zawsze w miłej atmosferze. Indywidualne lekcje wiolonczeli w Warszawie Grupowe lekcje gry na wiolonczeli Mozliwosc gry w duetach wiolonczelowych ( 2cellos ) Kontakt: wiolonczelistyka@gmail.com +48.602.490.461

Andrzej Orkisz

Andrzej Orkisz od szóstego roku życia uczył się gry na fortepianie, zaś od dwunastego - na wiolonczeli u Józefa Makowicza. W latach 1955-60 studiował grę na wiolonczeli w klasie Józefa Mikulskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Studia kontynuował w Paryżu pod kierunkiem Paula Torteliera (1961). Andrzej Orkisz debiutował w 1959 w Filharmonii Krakowskiej "Koncertem wiolonczelowym B-dur" Luigi Boccheriniego, z orkiestrą pod dyrekcją Witolda Krzemieńskiego. Od 1960 do 1962 grał w orkiestrze Opery Krakowskiej, w 1962 w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w latach 1962-72 w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie był zastępcą koncertmistrza oraz koncertmistrzem. Z zespołem tym koncertował w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Japonii oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Andrzej Orkisz jako solista występował w Polsce, wielu krajach europejskich i Meksyku. Działał również jako kameralista - w lata