Han-Na Chang ~ Wiolonczelistyka.com
Han-Na Chang w wieku 11 lat zdobyła I Nagrodę oraz Contemporary Music Prize, przyznane przez Maestro Rostropowicza i 10 członków jury na V Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Rostropowicza w Paryżu, fenomenalny artyzm, wirtuozeria i głębia interpretacji postawiły wiolonczelistkę na czele młodej generacji współczesnych artystów.

Han-Na Chang to nazwisko doskonale znane miłośnikom muzyki na całym świecie. Wiolonczelistka występuje regularnie na najbardziej prestiżowych scenach muzycznych Europy, Ameryki Północnej i Azji. Współpracowała z Lorinem Maazelem, Giuseppe Sinopoli, Antonio Pappano, Leonardem Slatkinem, Charlesem Dutoit, Herbertem Blomstedt, Mariss Jansonsem, Riccardo Muti, Christophem Eschenbachem, Seiji Ozawą, Jamesem Conlonem, Mścisławem Rostropowiczem, Zubinem Mehtą i Myung-Whun Chung.

Han-Na Chang nagrywa wyłącznie dla EMI Classics. Swoje pierwsze nagranie zrealizowała w listopadzie 1995 roku z Mścisławem Rostropowiczem i London Symphony Orchestra, wykonując Wariacje na temat rokoko Czajkowskiego, Koncert wiolonczelowy Saint-Saënsa, Elegie Faure i Kol Nidrei Brucha. Jej debiutancki album odniósł sensacyjny sukces i przyniósł artystce nagrodę w kategorii Młody Artysta Roku magazynu ECHO Klassik-Deutsche Schallplattenpreis. Wkrótce potem wiolonczelistka nagrała płytę z dwoma Koncertami wiolonczelowymi Haydna. Jej trzeci album, The Swan, to antologia krótkich utworów na wiolonczelę i orkiestrę, zrealizowany wspólnie z Leonardem Slatkinem i Philharmonia Orchestra. Najnowsza płyta artystki, nagrana wspólnie z Antonio Pappano i London Symphony Orchestra, przedstawiająca Sinfonię Concertante Prokofiewa i jego Sonatę wiolonczelową, otrzymała wiele nagród: Nagranie Roku 2003 w kategorii koncert, przyznane przez magazyn ECHO Klassik, Nagranie Roku w kategorii koncert, przyznane przez Cannes Classical Award oraz Nagranie Roku w kategorii koncert, wybrane przez krytyków Gramophone Magazine. Wszystkie cztery dotychczas wydane płyty wiolonczelistki stały się bestsellerami. Han-Na Chang studiuje prywatnie u Mischy Maisky’ego i Mścisława Rostropowicza. Odbywa też studia na Harvard University.